Достапни линкови

Киев: полицијата употреби солзавец против демонстрантите


Полицијата во Украина употреби сила за да го растури големиот протест во центарот на Киев.
Сведоци велат дека полицијата рано изутринатс потиснала стотици демонстранти употребувајќи солзавец.
Американскиот амбасадор во Украина, Џефри Пиат преку Твитер ја осуди, како што рече, употребата на насилство против мирните демонстранти.
Демонстрантите бараа оставка од претседателот Виктор Јанукович поради неговото одбивање да го потпише долгоочекуваниот договор за асоцијација со ЕУ.
XS
SM
MD
LG