Достапни линкови

Сириската влада ке учествува на „Женева 2“


Сириската влада соопшти дека ќе присуствува на меѓународни мировни разговори за Сирија наречени „Женева -2“,

Истовремено Дамаск ги отфрли повиците од западните земји и од опозицијата, претседател Башар ал Асад да поднесе оставка. „Сирија нема да оди во Женева за ја ја предаде власта “, соопшти сириското МНР.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека оние страни кои поставуваат предуслови сакаат да го спречат одржувањето на конференцијата, која треба да се одржи на 22 јануари.
XS
SM
MD
LG