Достапни линкови

Украина ја очекуваат нови протести


Во Украина и денеска се очекуваат анти владини протести на кои им се приклучија и студентите кои повикаа на штрајк во образовниот систем.
Продолжува и штрајкот со глад на поранешната премиерка Јулија Тимошенко која е во затвор осудена за злоупотреба на функцијата, што според неа е политички мотивирано. Опозицијата протестира затоа што владата одби да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ на самитот во Вилнус.
Претседателот Виктор Јануковиќ изјави дека финансиските услови понуденин од ЕУ биле понижувачки.
XS
SM
MD
LG