Достапни линкови

Берлускони може да остане без пратенички мандат


Италијанскиот сенат денеска ќе одлучува дали да му се прекине пратеничкиот мандат на Силвио Берлускони, човекот кој во изминативе две децении е доминантна личност во италијанската политика. Берлускони е осуден за затајување на данок а судската одлука беше подржана и од највисоката судска инстанца во земјата. Владеачката парија веќе се изјасни дека ќе гласа против екс-премиерот.
XS
SM
MD
LG