Достапни линкови

Прелиминарен коалициски договор во Германија


Конзервативците на чело со германската канцеларка Ангела Меркел постигнаа начелен договор со левицата за формирање на нова влада. Преговарачите на Христијанско – Демократската унија на чело со Меркел велат дека со Социјал Демократите се договара широка коалиција по преговорите кои завршија рано утрово. Договореното ќе биде ставено на гласање и за усвојување на договорот потребно е одобрение од социјал-демократите.
XS
SM
MD
LG