Достапни линкови

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ за буџетскиот дефицит


„СДСМ продолжува со своите бурлески. Прават споредба на реализација на Буџетот со планираното пред ребалансот. Дефицитот за оваа година ќе биде 3,9 проценти, колку што е планирано со ребалансот“. Ова се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на наводите на СДСМ дека буџетскиот дефицит до октомври достигнал 279 милиони евра што е сто насто од планираниот дефицит за годинава или 90 проценти од буџетскиот дефицит планиран со ребалансот од пред десетина дена. СДСМ алармира дека овој тренд ќе продолжи во наредните два месеца и очекува годината да заврши со дефицит од 335 милиони евра или 4,2 отсто од БДП.
XS
SM
MD
LG