Достапни линкови

Осуден руски блогер за навреда на судија


Сергеј Резник
Судот во рускиот град Ростов на Дон го мосуди на казна затвор од 18 месеци рускиот блогер Сергеј Резник, бидејќи јавно на неговиот блог навредил една судијка на Областниот арбитражен суд. Резник се изјаснил за невин, додавајќи дека станува збор за казна поради неговите професионални активности. Во октомври Резник преживел напад од непознати лица кои со безбол палка го претапале и пукале кон него пред да избегаат.
XS
SM
MD
LG