Достапни линкови

Косово нема дилема на кој гасовод да му се приклучи


Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај денеска изјави дека било решено Косово да стане дел од „Трансјадранскиот гасовод“, а не од „Јужен тек“.
Тој посочи дека не постои никаква дилема за тоа на кој гасовод да се приклучи Косово.
„Нашиот цврст став е дека Косово треба да биде дел од ТАП, во кои се вклучени Албанија, Грција и Италија, проект за снабдување на Европската унија со гас, а не дел од иницијатицата за која зборуваат српските власти во Белград, истакна Хоџај.
XS
SM
MD
LG