Достапни линкови

Блокадата на НАТО рутата во Пакистан продолжува


tribal agency, in Peshawar, November 8, 2013
Стотици демонстранти веќе 4 ден ја блокираат транспортната рута на НАТО низ пакистанската провинција Кибер Паштунква.

До блокадата доаѓа и покрај наредбата на централната власт во Исламабад за деблокада на патот. Демонстрантите бараат запирање на нападите со американски беспилотни летала.

На блокадата повика лидерот на владеачката партија во оваа провинција еден месец откако во напад со беспилотно летало беше убиен командантот на талибанците во Пакистан Хакимула Мехсуд.
XS
SM
MD
LG