Достапни линкови

Кина ќе го испрати „Белиот Зајак“ на Месечината


Роверот на НАСА
Кина соопшти дека планира на почетокот на декември да го испрати својот прв ровер на Месечината.

Возилото робот е именувано како „Зајак од жад“ според древната кинеска митологија за белиот зајак кој живее на Месечината, како домашно милениче на божицара Чанг – е.

Во 2007 година, Кина лансираше летало околу месечината. Комунистичките лидери на Кина поставија приоритет, Кина да стане вселенска суперсила како Русија и САД.
XS
SM
MD
LG