Достапни линкови

Украина - протестен камп среде Киев


Во Украина продолжуваат анти владините про европски протести. Демонстрантите направија камп на главниот плоштад во Киев.

Поранешната премиерка Јулија Тимошенко во затворот синоќа започна штрајк со глад во знак на солидарност со украинските демонстранти.

Демонстрантите, кои се судрија со полицијата во зиминативе два дена, побараа од претседателот Виктор Јанукович да потпише договор за асоцијација со Европската Унија.
Во меѓувреме, Европската Унија вчера ја обвини Русија за притисок врз Украина.
XS
SM
MD
LG