Достапни линкови

ЕУ ја обвини Русија за притисок врз Украина


ЕУ ја обвини Русија за притисок врз владата на Украина да се повлече од договорот за асоцијација со Унијата.
Во заедниочката изјава на Претседателот на ЕУ Херман ван Ромпеј и на претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо се изразува силно не согласуивање со руската позиција и акција.
Во меѓувреме, во рамките на про европските опозициони протести во Киев околу илјада демонстранти се судрија со полицијата во близина на владата.
XS
SM
MD
LG