Достапни линкови

Бан ки Мун - сириските мировни разговори на 22 јануари


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун изјави дека сириски мировни разговори ќе се одржат во Женева на 22-ти јануари.
Според него, за прв пат на сириската влада и опозицијата ќе се сретнат на преговарачка маса наместо на бојното поле. Тој не кажа кој ќе присуствува на состанокот.
Русија инсистираше да биде вклучен и Иран на што САД и другите западни земји се спротивставија. Опозицијата Сирија Националната коалиција соопшти дека ќе присуствува само под услов на сирискиот претседател Башар ал-Асад да се повлече што од режимот не е прифатено.
Над 100.000 луѓе се убиени, а милиони раселени во граѓанската војна во Сирија, која започна во март 2011 година.
XS
SM
MD
LG