Достапни линкови

Баросо, Ромпуј: Понудата за Украина сеуште на маса


Понудата за Украина да потпише договор за Асоцијација и слободна трговија со Европската Унија сеуште е на маса, но за реализација е потребна политичка волја од украинското раковдство и конкретна акција, се вели во денешната заедничка изјава претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј. Украинските граѓани деновиве уште еднаш покажаа дека целосно го разбираат историското значење на евро-интеграцијата. Поцврстите врски со Европската Унија не се на штета на односите со другите земји, вклучувајки ја и Русија, се вели во зијавата. Во меѓувреме, во Киев и денеска има про-европски протести на кои повторно дошло до судири со полицијата.
XS
SM
MD
LG