Достапни линкови

Тензии меѓу Кина и Јапонија


Јапонскиот премиер Шинзо Абе ја оцени како опасна одлуката на Кина за прогласувањена зона за воздушна одбрана во Источно Кинеското Море. Шинзо Абе изрази загриженост дека такавата одлука може да предизвика непредвидливи последици. Зоната ги опфаќа островите кои се под контрола на Јапонија, но на нив претендираат и Кина и Тајван. Американскиот секретар за одбрана Чак Хегел изјави вчера дека областа е опфатена со американско – јапонскиот безбедносен договор и САД ќе ја бранат Јапонија доколку е нападната.
XS
SM
MD
LG