Достапни линкови

Дачиќ- Јужен ток е најголем инфраструктурен проект


Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека изградбата на гасоводот Јужен тек е најголем инфраструктурен и енергетски проект на територијата на Србија. Според него тој ќе овозможи економски раст и ќе го зголеми вработувањето. Денеска започна изградбата на делницата од гасоводот за рускиот гас низ Србија.

„Србија после четири децении може да каже дека гради нешто големо“, рече Дачиќ.
XS
SM
MD
LG