Достапни линкови

Полицијата со солзавец против демонстрантите во Киев


Украинската полиција употребила солзавец против демонстрантите на митингот за поддршка на ЕУ кои протестираа во центарот на Киев. Илјадници луѓе протестираат против одлуката на владата да ги суспендира разговорите за договор за асоцијација со Европската унија. Според извештаите, полицијата употребила солзавец кога демонстрантите се обиделе да го пробијат кордонот околу зградата на владата. Според проценките, најмалку 50.000 луѓе присуствувале на протестот. Поддржувачите на владејачката партија во Украина организираа контра протести во близина на протестот за ЕУ.
XS
SM
MD
LG