Достапни линкови

Десетици убиени во експлозија на нафтен гасоводот во Кина


Десетици луѓе се убиени во експлозија на нафтен гасоводот во кинескиот град Кингдао. Официјални лица велат дека најмалку 44 лица загинале, а повеќе од 160 се повредени во експлозијата во петокот. По експлозијата и пожарот властите го затвориле нафтениот терминал во градот. Кина е една од најопасните земји во светот за работници поради корупција и лошо спроведување на законот. Државните медиуми известија дека околу 28.000 луѓе биле убиени или се исчезнати како резултат на инциденти на работното место во првата половина на оваа година.
XS
SM
MD
LG