Достапни линкови

Молдавија да ја следи Украина, повикаа комунистите


Лидерот на комунистите Владимир Воронин.
Комунистичката партија на Молдавија, како и други партии, планираат да демонстрираат и повикуваат на оставка на проевропска влада во земјата. Лидерот на комунистите и поранешен претседател Владимир Воронин ги повика луѓето од целата земја да присуствуваат на денешните демонстрации во главниот град. Молдавија се очекува да го потпише договор за асоцијација со Европската унија на самитот на Источното партнерство во Вилнус следната недела. Воронин за ИТАР-ТАСС изјави дека Молдавија „треба да ги следи стапките на Украина“ со укинување на подготовките за договорот.
XS
SM
MD
LG