Достапни линкови

Меркел, Самарас: светло на крајот на тунелот


Германскиот канцелар Ангела Меркел
Германскиот канцелар Ангела Меркел и грчкиот премиер Андонис Самарас денеска во Берлин изјавија дека гледаат „светло на крајот од тунелот“ за Грција, благодарение на болните реформи што ги спроведе таа земја. Меркел ги пофали, како што изјави, „импресивните факти“ и „значајниот напредок“ во намалувањето на долгот постигнат со „голма пожртвуваност на грчкиот народ“. Сепак таа додаде дека преговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори за дополнителна помош нема да бидат лесни. Самарас вети натамошни реформи со цел да ја зголеми конкурентноста на грчката економија.
XS
SM
MD
LG