Достапни линкови

Украина го суспендира потпишувањето договорот со ЕУ


Украинската влада денеска нареди суспендирање на процесот за подготовка на потпишувањето на Спогодбата за асоцијација и слободна трговија со Европската унија. До ова дојде откако на денешната седница украинскиот паралмент гласаше против законите со кои на затворенета поранешна премиерка Јулија Тимошенко ќе и овозможеа да се лекува во странство. Европската унија тоа го постави како услов за потпишување на Спогобата со Украина, планирано на самитот на Источното партнерство во идната недела во Вилнус.
XS
SM
MD
LG