Достапни линкови

Украинскиот парламент против законите за Тимошенко


Укрианскиот паралмент денеска гласаше против законите со кои на затворенета поранешна премиерка Јулија Тимошенко ќе и беше овозможено да се лекува во странство. Европската унија тоа го постави како услов за потпишување на Спогобата за асоцијација и слободна трговија со Украина, планирано на самитот на Источното партнерство во идната недела во Вилнус. На денешната седница на парламентот присуствуваа и специјалните европратеници Александар Квашњевски и Пет Кокс.
XS
SM
MD
LG