Достапни линкови

Малала ја прими наградата Сахаров


Пакистанската активистка за едукација на сите деца, Малала Јусуфзаи денеска во Европскиот парламент во Стразбур ја прими наградата Сахаров. Таа изјави дека наградата е голема чест за неа и поттик да продолжи со активностите. Наградата Сахаров, што ја доделува Европскиот парламент за борци за човекови права и слобода на изразување, е во вредност од 50 илјади евра.
XS
SM
MD
LG