Достапни линкови

Авганистан – различни извештаи за Безбедносниот договор


Останува неизвесно дали Вашингтон и Кабул се договориле за финалната верзија на билатералниот Безбедносен договор што го опфаќа статусот на американските трупи, кои остануваат по повлекувањето на странските сили од Авганистан до крајот на 2014.
Портпаролот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи пред новинарите во Кабул изјави дека вчера двете страни се согласиле да постигнат договор со кој на американските трупи им се дава имунитет со авганистанските закони и им се овоможува да влегуваат во авганистанските домови само во иклучителни ситуации.
Но портпаролот на Стејт Деапартментот Џен Псаки изјави дека финалниот договор се уште не е постигнат.
XS
SM
MD
LG