Достапни линкови

Во БиХ ослободени 10 луѓе обвинети за воени злосторства


Судот во Сараево денеска ослободи 10 луѓе обвинети за воени злосторства, со образложение дека лошо била водена постапката против нив во претходното судење. Шестмина од нив беа осудени за геноцид и за убивање на илјада муслимани во Сребреница во 1995 година. Преостанатите четворица беа осудени за воени злосторства. Тие издржуваа казна затвор од 28 до 33 години.
XS
SM
MD
LG