Достапни линкови

Русија-Ослободени со кауција двајца активисти на Гринпис


Денис Синјаков
Рускиот суд ослободи со кауција двајца од триесетмината притворени активисти на Гринпис кои беа уапсени на протестот против дупчењето на нафта на Артикот. Според судот, на руската лекарка на Гринпис, Екатерина Заспа и на фотографот Денис Синјаков им била одобрена кауција од 61 300 долари.
Претходно судот го одби барањето за ослободување со кауција на активистот на Гринпис Колин Расел и му додели притвор до 24 февруари во наредната година.
XS
SM
MD
LG