Достапни линкови

Одбележување на годишнината од протестите во Египет


Илјадници жители на Египет се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро за да ја одбележат годишнината од протестите против војската во 2011 година кои предизвикаа крвави судири меѓу демонстрантите и безбедносните сили. Демонстрантите извикувале пароли против војската и го офарбале со црвена боја споменикот кој го поставила египетската воена влада на плоштадот. Споменикот е за сите загинати за време на соборувањето на поранешниот претседател Хосни Мубарак.
XS
SM
MD
LG