Достапни линкови

Одобрен планот за уништување на хемиското оружје


Надзорното тело за забрана на хемиското оружје го одобри формалниот план за уништување на хемиското оружје на Сирија и покрај тоа што Албанија го одби барањето за уништување на оружјето на нејзина територија.
Организацијата за забрана на хемиското оружје донесе формален план, но не соопшти каде ќе биде однесен уништениот арсенал оружје.
Сирија соопшти дека сака уништененото оружје да биде однесено надвор од земјата која е во граѓанската војна.
Претходно, албанскиот премиер, Еди Рама, соопшти дека е невозможно Албанија да учествува во оваа операција особено по граѓанските протести.
САД првично побара од Албанија оружјето да биде уништено на нејзината територија. Портпаролката на американскиот Стејт Департмен Џен Псаки изјави дека одлуката нема да се одрази на американско-албанските односи.
XS
SM
MD
LG