Достапни линкови

Познати кандидатите за домаќини на ЗОИ во 2022-ра


Сочи
Меѓународниот олимписки комитет денеска ги соопшти кандидатите за домаќини на Зимските олимписки игри во 2022-ра година. 6-те кандидатеи се Алма Ата, Казахстан, Пекинг, Кина, Краков, Полска, Лвов, Украина, Осло, Норвешка и Стокхолм, Шведска. Домаќинот ќе биде избран во јули 2015-та година. Од кандидатурата се откажаа Минхен, Германија и Сент Мориц, Швајцарија.
XS
SM
MD
LG