Достапни линкови

ЕУ повторно ја предупреди Украина


Александар Квашњевски
Високиот пратеник на Европската унија Александар Квашњевски денеска ја предупреди Укрaина да не ја пропушта шансата и да го потпише клучниот договор со Унијата на самитот во Вилнус кон крајот на месецов. Тој ова го рече откако украинскиот парламент вчера не успеа да го донесе законот со кој на затворената поранешна премиерка Јулија Тимошенко ќе и се дозволи да замине на медицински третман во странство. Тоа е условот што го постави Брисел за да може Украина да го потпише договорот за асоцијација и слободна трговија со Унијата.
XS
SM
MD
LG