Достапни линкови

Руски министри во посета на Каиро


Министрите за надворешни работи и за одбрана на Русија, Сергел Лавров и Сергеј Шоигу во Каиро разговараат со египетските колеги за договор за продажба на оружје во вредност од 2 милијарди долари.
Ова се први вакви разговори по долги години, а до нив доаѓа откако САД ја суспендираа доставата на воен хардвер и финансиската помош за Египет по отсранувањето на Мохамед Морси од претседателската функција во јули.
Во Александрија вплови и рускиот крстосувач Варијаг што е за прв пат од 1992 година.
XS
SM
MD
LG