Достапни линкови

Авганистан: рекордно производство на опиум


ООН соопштија дека одгледувањето афион во Авганистан годинава достигнало рекордно ниво. Канцеларијата на ООН за дрога и криминал соопшти дека тоа во 2013 година резултирало со 5500 метрички тони опиум што е за 49 насто повеќе од лани. Во извештајот се вели и дека производствотот е резултат на загриженоста кај земјоделците за нивните приходи по повлекувањето на силите на НАТО до крајот на 2014.
XS
SM
MD
LG