Достапни линкови

Египет ја укина вонредната состојбаСудот во Каиро прогласи крај на тромесечната вонредна состојба во Египет. Управниот суд тоа го направи два дена пред предвиденотот. Владата не ја спроведе веднаш одлуката велејќи дека ќе чека официјално известување од судот. Декрертот на судот беше поддржан од САД. Вонредната сосотјба беше прогласена на 14 август по насилствата кои го зафатија Египет по соборувањето на исламистичкиот претседател Мухамед Морси.
XS
SM
MD
LG