Достапни линкови

Толоконикова од„ Пуси Рајот“ однесена во Сибир


Членката на панк групата „Пуси Рајот“, Надежда Толоконикова е испратена на натамошно отслужување на уште две години затворската казна во Краснојарск на Сибир.

Таа беше осудена за хулиганство и за перформанс во црква во Москва во 2012 година во која се исмеваше рускиот претседател Владимир Путин.

Таа е испратена во Сибир по нејзиниот штрајк со глад поради затворските услови во Мородовија и поради наводните смртни закани што таму ги добивала.
XS
SM
MD
LG