Достапни линкови

Путин во посета на Виетнам


Ханој, 12.11.2013
Рускиот претседател Владимир Путин пристигна денеска во еднодневна посета на Виетнам. Разговорите во Ханој, како што е најавено, ќе бидат фокусирани врз економската и воената соработка. Русија е најголем снабдувач со оружје за виетнамската армија, а руски фирми се инвеститори во енергетскиот сектор во земјата. Русија и Виетнам потпишаа договор за стратегиско партнертсво во 2001-ва.
XS
SM
MD
LG