Достапни линкови

Уапсените од Гринпис на пат кон Санкт Петербург


Возот со активистите на Гринпис
Триесетемина уапсени активисти на Гринпис кои протестираа против вадењето нафата од Арктикот денеска биле префрлени од Мурманск во затвори во Санкт Петербург. Гринпис уште еднаш побара нивно ослободување со образложение дека не сториле ништо незаконско. Тие беа уапсени на 18 септември и првично беа обвинети за пиратство, но потоа обвинението беше сменето во хулиганство.
XS
SM
MD
LG