Достапни линкови

Пет дена затвор за „За Белорусија без Лукашенко“


Судот во Минск осуди белоруски активист на 5 дена затвор поради носење маица со слоган против претседателот Александар Лукашенко.
Леонид Смоуч е прогласен за виновен што и пружил отпор на полицијата. На маицата пишувало „За Белорусија без Лукашенко“.
Ова е втор ваков случај во изминативе денови.
На 4 ноември пензионерот Јуриј Рубсој доби три дена затвор за маица на која пишуваше „Лукашенко, оди си“.
XS
SM
MD
LG