Достапни линкови

Втора рунда разговори ЕУ, САД за слободна трговија


Американскиот државен секретар Џон Кери
Преговарачи на Европската унија и на Соединетите држави денеска во Брисел се на втора рунда разговори за постигнување договор за формирање слободна трговска зона. До разговорите доаѓа во време на тензии околу обелоденувањето на тајните американски следења на европските сојузници. Американскиот државен секретар Џон Кери повика скандалот да не ги нарушува преговорите за договорот со што би се формирал најголемиот слободен пазар во светот.
XS
SM
MD
LG