Достапни линкови

Бугарија врати над стотина имигранти од границата со Турција


Bulgaria -- Syrian children play on a tree as they wait for the distribution of food outside a refugee center in Sofia, October 29, 2013
Бугарија за време на викендот од своите граници со Турција врати над стотина илегални имигранти, изјави претставник на бугарското МВР Светлозар Лазаров. Според него, група мигранти е запрена на планината Странџа на југоистокот на Бугарија.
Околу 1.200 полицајци се распоредени кон крајот на седмицата во тој планински регион, каде секојдневно стотина имигранти се обидуваат да ја преминат границата.
Во Бугарија само оваа година пристигнаа околу 8.800 имигранти, од кои 60 отсто Сиријци.
XS
SM
MD
LG