Достапни линкови

Ширењето на НАТО - закана за Русија


Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу.
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу изјави дека главната закана за Русија е меѓународниот тероризам, нестабилноста која би можела да уследи по повлекувањето на меѓународните сили од Авганистан во 2014 година и експанзијата на НАТО. Оваа негова изјава беше емитувана денеска на телевизијата Русија 1. Шојгу рече дека Москва верува дека проширувањето на НАТО во насока на руските граници е апсолутно неосновано.
XS
SM
MD
LG