Достапни линкови

Ал Каеда ја распушти главната фракција во Сирија


Ајман ал-Завахри
Шефот на Ал Каеда, Ајман ал-Завахри нареди да се укине. главната џихадистичка фракција во Сирија Исламска држава Ирак и Левант.
Завахри во аудио порака емитувана на Ал Џезира вели дека, фронтот Ал-Нусра е единствен преставник на Ал-Каеда во борбите во Сирија против режимот на Асад. Завахри во наводната порака рекол дека Абу Бакр ал-Багдади, лидерот на Ал Каеда во Ирак, направил грешка со формирање на „Исламската држава Ирак и Левант“ затоа што не побарал дозвола од Завахри.
XS
SM
MD
LG