Достапни линкови

И Кери на разговорите со Иран во Женева


Во Женева се водат интензивни преговори меѓу шестте светски сили и Иран околу нуклеарната програма на таа земја, изјави портпаролот на Кетрин Ештон, високата претставничка на Европската унија, Мајкл Ман денеска изјави дека. „Очекуваме денеска да биде постигнат напредок“, рече тој.
Се дознава дека со евентуалнот договор Иран делумно ќе ја прекине програмата за што ќе добие олеснување на економските санкции.
Денеска во Женева допатува за да им се приклучи на разговорите и американскиот државен секретар Џон Кери.
Тој изутрината во Ерусалим имаше средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.
XS
SM
MD
LG