Достапни линкови

Ештон го поддржува медијаторот Нимиц


„Нашиот став во однос на ова прашање е јасен. А, тоа е дека ние го поддржуваме процесот за решавање на овој спор што се води под покровителство на Обединетите нации и даваме поттик да се најде заеднички прифатливо решение со посредникот Метју Нимиц“, Ова, како што пренесува МИА, го изјави Маја Коцијачич, портпарол на Кетрин Ештон на прашањето дали Европската унија и нејзината висока претставничка за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон ќе посредуваат во разговорите за името меѓу Макeдонија и Грција.
XS
SM
MD
LG