Достапни линкови

Олимпискиот факел пристигна на Вселенската Станица


Олимпискиот факел носен од ракетата Сојуз пристигна на Меѓународната вселенска станица Ракетата Сојуз беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан од каде тричлениот екипаж го презедоа факелот и го однесоа во вселената.
Двајца руски космонаути ќе направат симболична прошетката во Меѓународната вселенска станица, и факелот треба да се врати на Земјата во понеделникот, кога ќе ја продолжи маршута од 65.000 километри завршувајќи ја пред почетокот на Олимписките игри во Сочи на Црното Море на 7 февруари.
XS
SM
MD
LG