Достапни линкови

Украина - клучни закони за случајот Тимошенко


Украинскиот парламент денеска ќе расправа за нацрт-закони со кој ќе се овозможи лекување во странство на затвореници.
Ако се усвојат предложените четири закони ќе и се овозможи на затворена поранешна премиерка Јулија Тимошенко да добие третман во Германија. Тимошенко беше затворена во 2011 година за злоупотреба на овластувањата што за неа е широко политички мотивирано обвинение.
ЕУ ова го услови и со потпишувањето договор за слободна трговија на самитот во Вилнус на 28-29 ноември. Пред Собранието на Украина демонстрации одржуваат подржувачите на Тимошенко
XS
SM
MD
LG