Достапни линкови

Опасноста од пад метеори е поголема од што се сметало


Русија
Научниците кои го проучуваа метеорот кој експлодира на 15 феврури над Русија, велат дека заканата од метеори кои би ја погодиле земјата е многу поголема отколку што порано се мислело.
Во студијата е објавена во журналите Природа и Наука, се наведува дека опасноста од пад на метеори големи па и поголеми од оној кај Чељабинск е 7 пати поголема од колку што се мислело.
Имено околу 20 а не 3 милиони метеори слични на Чељабинск патуваат околу соларниот систем.
Чељабинск беше само 19 метра во пресек, но експлодира со сила од околу 40 атомски бомби од типот на Хирошима.
Затоа научниците сметаат дека треба да се постави систем за рано предупредување.
XS
SM
MD
LG