Достапни линкови

Мушараф ослободен од домашен притвор


Пакистан го ослободи поранешниот претседател Первез Мушараф од домашен притвор.
Се јавува дека чуварите биле повлечени синоќа од вилата на Мушараф на периферијата на Исламабад. Тој беше во домашен притвор од април, кога се врати во Пакистан по над четири години од самопрогласен егзил.
Адвокатот на Мушараф изјави дека се уште му езабрането да ја напуштат земјата во очекување на судскиот процес против него.
Мушараф се товари за неколку криминални дејствија меѓу кои и за вмешаност во убиството на поранешниот премиер Беназир Буто во 2007 година.
XS
SM
MD
LG