Достапни линкови

Грчката полиција ја нападна поранешната зграда на ЕРТ


Грчката полиција превзеде акција во зградата на поранешната Радио телевизија во Атина и протера десетици демонстранти ,поранешни вработени, кои ја имаа окупирано ЕРТ.
Полицијата упаднаа во раните утрински часови, при што имало и судири со демонтрантите, а бил употребен и солзавец за да се растера толпата собрана пред зградата на ЕРТ.
Десетици демонстранти ја имаа окупаторано зградата од јуни кога владата реши да ја затвори државната телевизија и да отпушти 2600 државни работници како дел од мерките за штедење.
По тоа тие емитува вести преку интернет, а владата отвори нов телевизиски канал наречено Јавната телевизија.
XS
SM
MD
LG