Достапни линкови

Патување на олимпискиот факел во вселената


Олимпискиот факел е на пат кон каде досега не поминал ниту еден олимписки оган. Ракетата Сојуз беше запалена во космодромот Бајконур во Казахстан од каде тричлениот екипаж го презедоа факелот и го однесоа во вселената.
Од безбедносни причини, тој нема да свети за време на летот.
По прошетката во Меѓународната вселенска станица, факелот ќе биде преземен од страна на двајца руски космонаути во сабота и тоа ќе биде прв пат олимпискиот факел треба да се спроведе во отворен простор. Факелот треба да се врати на Земјата во понеделникот, кога ќе ја продолжи маршута од 65.000 километри штафета, завршувајќи ја пред почетокот на Олимписките игри во туристичкиот град Сочи на Црното Море на 7 февруари.
XS
SM
MD
LG