Достапни линкови

Русија на суд поради апсењето активисти на Гринпис


Холандија покрена обвинение против Русија пред Меѓународниот суд за поморско право во Хамбург за апсењето на 30 активисти на Гринпис за време на нивниот протест против вадењето нафата на арктикот. Холнадија смета дека Русија немала право да влезе на бродот со активистите на Гринпис, бидејќи тој се наоѓал во меѓународни води. Холнадија бара ослободубвање на активистите, како и предавање на бродот Арктички изгрев што пловел под холандско знаме. Русија веќе соопшти дека нема да учествува на овој судски процес. Активистите кои претходно беа обвинети за пиратство сега се соочуваат со казна за хулиганство.
XS
SM
MD
LG